Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice ediția a II-a, 2019

20 octombrie 2019

• ZIUA INTERNAȚIONALĂ A PERSOANELOR VÂRSTNICE•

Începând cu ediția de anul trecut am dorit să organizăm această zi pentru toți bodenii pensionari din ambele sate ale Bodului în aceeași zi pentru a avea cu toții șansa de a se revedea într-un cadru plăcut.

Sergiu ARSENE

primarul comunei Bod

Afiș_2019

Vin și „oficialitățile”

Cum nu îi place să întârzie, imediat a sosit și domnul primar, Sergiu Arsene, urmat îndeaproape de cei doi preoți Iulian David din Bod Colonie și Ion Petrescu, din Bod Sat. Formația de muzică populară cu care deja s-a legat o frumoasă tradiție locală în a-i avea alături de noi la acest eveniment, „Băieții din Ardeal”, a dat startul la distracție.

Cuvânt de deschidere și rugăciune
înainte de masă

A urmat discursul domnului primar, de deschidere a celei de-a 2-a ediții de sărbătorire a Zilei Internaționale a Pensionarilor în această variantă în care pensionarii celor două sate bodene au fost invitați să fie împreună.

Părintele Iulian David a amintit că „nu există oameni în vârstă” ci doar „tineri de toate vârstele” și i-a binecuvântat pe toți cei prezenți.

Atmosfera s-a destins, numai bine pentru ca părintele Ion Petrescu să rostească împreună cu toți cei prezenți, rugăciunea de suflet, „Tatăl nostru”, fără de care nu se putea începe masa.

Repertoriul Băieților din Ardeal,
„dirijează” dansul pe ring

Muzica „Băieților din Ardeal” nu a lăsat invitații să întârzie prea mult la masă.În scurt timp, au și apărut primele perechi la dans. Nu a durat mult și „ringul” de dans a devenit neîncăpător. Numărul celor de la mese, cu siguranță a fost mai mic decât al celor ce au dansat, iar voia bună și bucuria tuturor celor prezenți a fost molipsitoare.

Felurile de mâncare s-au schimbat, melodiile și ele, timpul a trecut… iar un lucru a rămas evident, ringul nu a fost nicio clipă gol. „Tinerii de toate vârstele” au făcut față cu succes repertoriului oferit de „Băieții din Ardeal”, mai ales că în curând aveau să primească și ajutoare de la „nepoatele” de la Cununa Bodului

Primarul alături de cei prezenți

Nu mică le-a fost mirarea să vadă că primarul lor cel tânăr nu numai că a fost prezent la petrecere încă de la început, dar a și ținut să le mulțumească personal pentru prezență, invitându-i pe toți să ia parte la același eveniment de anul viitor.

O surpriză plăcută au produs cei de la Ansamblul „Cununa Bodului” care deși fuseseră anunțați, nu ne mai așteptam să ajungă la eveniment întrucât, cu o zi înainte ei au participat la un festival la București. Străduința lor a fost apreciată de toți cei prezenți. Și, ca de obicei, după programul deosebit de dansuri oferit atât de grupul fetelor cât și de cel al perechilor aceștia nu s-au lăsat rugați și au revigorat atmosfera invitându-și la dans „bunicii”.

Brașoveanca de final

Cum nu există petrecere ardelenească adevărată fără să se danseze Brașoveanca, la final toți cei prezenți au dansat acești pași, nu de alta dar să aibă după ce se odihni.

În această zi specială nu a fost vorba atât despre mâncare cât mai ales despre voie bună și momente de neuitat la o reîntâlnire între toți cei care alcătuiesc o generație ce face parte din viața fiecărui tânăr, o generație ce nu trebuie uitată pentru că înțelepciunea lor este neprețuită.

Vin și „oficialitățile”

Cuvânt de deschidere și rugăciune înainte de masă

Repertoriul Băieților din Ardeal, „dirijează” dansul pe ring

Primarul alături de cei prezenți