„Blumenfest, Festivalul Florilor” ediția I, 2017

7 mai 2017

• BLUMENFEST, FESTIVALUL FLORILOR •

Aflat la prima sa ediție, „Blumenfest, Festivalul Florilor”, începând cu 2017, renaște în comuna cu origini săsești, Bod/Brenndorf/Bofalu, județul Brașov.

Festivalul este inspirat dintr-o tradiție săsească celebrată în primele zile de primăvară, odată cu renașterea naturii, și este dedicată florilor și iubirii.

Așadar, pe 7 mai 2017, vă invităm să petreceți, la Bod, o zi de neuitat!

Conferința de presă de prezentare a primei ediții a Festivalului Blumenfest

PARADA

SPECTACOL DE FLORI ȘI MUZICĂ

Pălăria săsească împodobită cu flori
de fetele nemăritate,
pentru cei aleși

… nimeni nu știa cărui băiat avea să fie dăruită pălăria la care lucra fata. Băiatul, dacă accepta, urma să poarte această pălărie înflorată de Blumenfest, în fața tuturor, iar relația de iubire să fie, astfel,  făcută publică.

În seara de dinainte de Blumenfest, copiii deveneau mesagerii dragostei. Ei aflau primii cum s-au ales perechile, pentru că fetele apelau le ei să ducă pălăriile înflorate la casele băieților. A doua zi fetele se întâlneau să aștepte ceata de pețitori. Flăcăii veneau însoțiți de de fanfară și scoteau fetele la dans.

Festivalul Blumenfest 2017, ediția I, TVRi

Last modified: 9 martie 2022